Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndan kulüpler tüzük değişikliği ile ilgili önemli bir uyarı daha geldi. Genel kurullarında 7405 sayılı kanuna uygun tüzük değişikliği yapmayan kulüpler bu işlemi en geç 26 Ekim 2023 tarihine kadar yapmak zorunda.

Denizli ASKF’den yapılan yazılı açıklamada: “22/4/2022 tarihli ve 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ve spor federasyonlarının kuruluşu, organları, üst kuruluş oluşturmaları, gelir ve giderleri, bütçe ve harcama esasları, görev, yetki ve sorumlulukları, denetimleri, bunlara yapılacak her türlü yardımın şekil ve şartları ile bunlara ilişkin diğer hususlara dair usul ve esasları düzenlenmiş ve bu kapsamda spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılarak spor kulübü olarak yeniden yapılandırılmıştır” denildi.
Yapılan açıklama şöyle; “7405 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Kanuna uyum sürecinin tamamlanması bakımından spor kulüpleri ve spor alanında faaliyet gösteren anonim şirketlere Kanunun geçici 1 inci maddesi ile Kanunun yürürlüğe girdiği 26/4/2022 tarihinden itibaren 1 (bir) yıl süre verilmiş ve bu süre içerisinde en geç 26/4/2023 tarihine kadar uygunluğunu sağlayamayanlar bakımından 6 (altı) ay ek süre verilebileceği hükme bağlanmıştır. Bu süre, 26/10/2023 tarihine kadar uzatılmıştır. 7405 sayılı Kanuna uyum sürecine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda spor kulüpleri yönüyle tescil iptali ile anonim şirketler yönüyle spor faaliyetlerine katılamama şeklindeki yaptırımlar uygulanacaktır. Kulüplerimizin sıkıntı yaşaması için 7405 sayılı kanun uyarınca tüzük değişikliklerini yaptığı Genel Kurul sonuç evraklarını Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne 26 Ekim 2023 tarihine kadar teslim etmeleri gerekmektedir. Spor Kulüplerimize önemle duyurulur”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz