Euro 2024 Türkiye Adaylık Logosu

VİZYON
Her kesimden insanı ‘dünyanın en sevdiği oyun’ ile Türkiye’de bir araya getireceğimizin sözünü veriyoruz.

Avrupa’nın en çok misafir ağırlayan ülkelerinden biri ve dünyanın coğrafik merkezi olarak UEFA EURO 2024’ü daha geniş bir kitle ile buluşturmak ve bu önemli deneyimi tüm uluslar ile paylaşmak istiyoruz.

Biz; kaynaşmayı, çok kültürlülüğü ve ulaşılabilirliği futbol aracılığıyla teşvik edebilecek bir konumdayız.

Futbol tutkumuzu, ülkemizin güzelliklerini ve turnuvanın kalıcı mirasını BİRLİKTE PAYLAŞALIM.

YILDIRIM DEMİRÖREN
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANI

Yıldırım Demirören

Kalplerimiz 2024 için çarpıyor

Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesi Türkiye’nin UEFA EURO 2024 ev sahipliğine adaylığı sadece bu topraklarda yaşayan insanlar için değil, Avrupa için de büyük önem taşıyor.

Nüfusunun %28,7’si onyedi yaşın altında olan ülkemizde, Euro 2024’ün organize edilmesinin futbola olan ilgi ve sevgiyi ne denli artıracağını düşünmek bile heyecan verici. Sadece nüfusu değil stadyumları da oldukça genç olan Türkiye, sahada mücadele edecek takımlara en üst düzeyde konfor sunarken, ülkemize gelecek futbolseverlere de Türk misafirperverliğini ekleyerek unutulmaz anlar yaşatacak olmanın heyecanını yaşıyor.

UEFA EURO 2024, uluslararası futbola katkısının yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu’nun çocuk futbolundan en üst profesyonel seviyeye kadar futbolu geliştirme misyonunun da zirve noktası olacak. Türkiye’nin Avrupa Futbol Şampiyonası’nı bir festival ve en üst seviyede bir rekabet sahnesi olarak düzenlemedeki en güçlü referansı; 2005 Şampiyonlar Ligi, 2009 UEFA Kupası ve 2013 U20 Dünya Kupası finallerinde stadyumlarda yaşanan eşsiz deneyimlerdir. Bu deneyimi daha da zenginleştirilmiş haliyle tüm dünyaya bir kez daha yaşatmak istiyoruz.

Avrupa medeniyetinin ortak dili olan futbol için Türkiye’ye gelecek dostlarımız, ülkelerine dönerken bu kadim toprakların zengin tarihi, kültürü ve sosyal yaşamından anıları da beraberlerinde götürecekler. Organizasyon gücü, halkın futbola olan sevgisi, iki kıtayı birleştiren tarihsel dokusuyla futbolseverler için yeni bir ışık olan ülkemiz, tüm insanları Türkiye’deki futbol aşkına ortak olmaya davet ediyor.

Organizasyon için tüm halkının ve devletinin desteğini alan Türkiye, futbolun birleştirici ve barışçıl gücünün en yüksek düzeyde yaşanacağı bir futbol ülkesidir. Herkes emin olabilir ki futbol tutkumuz, insan kaynaklarımız, organizasyon gücümüz ve teknolojik stadyumlarımızla Avrupa Futbol Şampiyonası’nı başarılı bir şekilde düzenlemek için şimdiden hazırız.

Tüm dünyaya çağrımız; EURO 2024’ü birlikte paylaşalım…

MIRCEA LUCESCU
A MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ

Mircea Lucescu

Sahne alma sırası artık Türkiye’de

Futbolda 60 yıla yaklaşan kariyerimde, gerek Romanya milli takım formasını 1963 yılında bir maçta ilk kez giydiğim ülke olması gerekse Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri ile kazanmış olduğum başarılar nedeniyle, Türkiye kalbimde her zaman özel bir yere sahip oldu.

Her ne kadar Ukrayna ve Rusya’daki çalışmalarım nedeniyle 12.5 yıl bu ülkeden uzak kalsam da görev yaptığım dönemde edindiğim dostluklar sayesinde Türkiye ile bağlarımı hiç koparmadım. Geçtiğimiz yılın ağustos ayından beri de Türk Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapıyorum. Bu bakımdan Türkiye ve futbol ilişkisini, geçmişini ve bugününü, dışarıdan bir gözle en iyi anlatabilecek kişilerden biri olduğumu düşünüyorum. Gözlemlerim yalnızca Türkiye Futbol Federasyonu’nda şimdi yürüttüğüm görevle ilişkilendirilmemelidir. Zira bunlar geçmiş 55 yıla dayanıyor.

Türkiye’nin her bakımdan geçirdiği dönüşüme tanıklık ettim. Futbol ise bunun yalnızca bir parçasını oluşturdu. Futbola yapılan yatırım ciddi bir artış gösterirken, tesisleşme alanında da hep bir iyiye gidiş yaşandı. Değişmeyen tek şey ise bu ülkede futbola duyulan tutku oldu.

Futbolun büyük bir ilgiyle takip edildiği ve Avrupa düzeyinde rekabetin bir oyunun ötesinde anlamlar ifade ettiği Türkiye’nin uzun yıllardır büyük bir uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapmak istediği herkesin bildiği bir husus.

Biri ortak olmak üzere daha önceki son üç Avrupa Şampiyonası’nı düzenlemeye aday olan Türkiye, bu kez EURO 2024’ün ev sahibi olabilmek için resmi başvurusunu yaptı. Türkiye, bu sefer her zamankinden daha güçlü ve tecrübeli. Üstelik diğer aday ülkeye göre önemli avantajlara sahip.

En başta heyecan faktörü geliyor. Daha önce Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi organizasyonları düzenlemiş bir ülkede böylesi bir ev sahipliği için duyulan heyecanın hiç Türkiye’ninki ile aynı olmasını bekleyebilir miyiz? Taraftarların, futbolcuların, organizatörlerin ve gönüllülerin içindeki coşkuyu yalnızca hayal edin!

Türkiye’deki sıcakkanlı misafirperverlik ve yabancılara duyulan sempati, her yıl bu ülkeyi ziyaret eden milyonlarca turistin aktardıklarından dilden dile dolaşır. Bu bakımdan, Avrupa Şampiyonası için Türkiye’ye gelecek herkesin harikulade bir deneyim yaşayacağına eminim.

Geçmişte başarıyla 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, benim de Shakhtar ile kupaya uzandığım 2009 UEFA Kupası Finali ve 2013 FIFA U-20 Dünya Kupası’nı düzenleyen Türkiye’nin organizasyon becerisi artık kanıtlanmıştır.

Türkiye’nin adaylığını güçlü kılan en önemli unsurlardan birisi de devlet desteği ve devlet eliyle yapımı süren stadyumlardır. Avrupa’nın en modern stadyumları olarak adlandırabileceğimiz bu 32 yeni stat projesinin 14’ü tamamlanmış, kalanı da 2019 yılı içerisinde bitirilecektir. Avrupa genelinde bu tarz bir atılım gerçekleştiren herhangi bir ülke yoktur.

Sahne alması sırası bu kez Türkiye’dedir.

Ben de Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü olarak bu adaylığı tüm kalbimle destekliyorum. Yenilenmiş oyuncu jenerasyonu ile 2024 Avrupa Şampiyonası’na ev sahibi olarak katılan A Milli Takım’ın Türk halkından göreceği coşkulu destek ve genç futbolculara vereceği ilham tarifsiz ölçüde büyük olacaktır.

UEFA Yönetim Kurulu, eylül ayında EURO 2024’ün ev sahibini belirlemek üzere toplandığında, Türkiye’den parlayan bu ışığa kayıtsız kalamayacağına inanıyorum.

EURO 2024’ü birlikte paylaşalım…