Türkiye Futbol Federasyonu, 2016-2017 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak takımları yakından ilgilendirecek olan kararları açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu yıl 7. sezonu düzenlenecek olan Bölgesel Amatör Lig’e 2016-2017 Sezonunda 165 takımın katılma hakkı olduğu açıklandı.

Bu takımlardan 81’i geçen sezon Bölgesel Amatör Lig’de yer alan takımlardan, 73’ü ilk kez Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak Yerel Lig takımlarından,11’i ise 2015-2016 Sezonunda Spor Toto 3.Lig’den düşen takımlardan oluşuyor.

 

2016-2017 Sezonu Bölgesel Amatör Lig gruplandırma ve statüsü, lige katılacak takım sayısının kesin olarak belirlenmesinden ve saha denetimlerinin tamamlanmasından sonra açıklanacak.

 

2016-2017 Sezonunda Bölgesel Amatör Lig’e Katılım Genel Esasları aşağıda belirtilmekte olup, bu esaslar doğrultusunda lige katılma hakkı bulunan kulüpler belgelerini hazırlayarak en geç 22 Temmuz 2016 tarihine kadar Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü BAL Departmanlığı’na göndereceklerdir.

 

2016-2017 SEZONU

BÖLGESEL AMATÖR LİG’E KATILIM GENEL ESASLARI

 

  1.  Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu yıl yedinci sezonu düzenlenecek Bölgesel Amatör Lig’e 2016-2017 Sezonunda 165 takımın katılma hakkı vardır. Bu takımlardan 81’i geçen sezon Bölgesel Amatör Lig’de yer alan takımlarından, 73’ü İlk kez Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak Yerel Lig takımlarından, 11’i ise Spor Toto 3.Lig’den düşen takımlardan oluşmuştur.

 

  1. 2016-2017 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak kulüpler aşağıda belirtilen belgeleri hazırlayarak en geç 22 Temmuz 2016 tarihine kadar Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü (BAL Departmanlığına)belgelerin aslını göndereceklerdir.(Ehlibeyt Mah. 6.Sok. No.3 Balgat-ANKARA)

 

Türkiye Futbol Federasyonu’na Gönderilecek Belgeler :

1-Kulübün Bölgesel Amatör Lig’e katılacağını belirten Yönetim Kurulu kararının bir sureti.

2-KATILIM FORMU (Ek:1)

3-Antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılacak, soyunma odası ve hakem odasına sahip, nizami boyutlarda, doğal çim veya uygunluğu TFF tarafından onaylanmış suni çim zeminli, mülkiyeti kulübe ya da kulübün bağlı olduğu kuruma veya bir başka kuruma ait olup bu sahanın kulübe tahsis edildiğine dair belge.(Saha-Stat kriterleri Ek:2)

4-Lige katılım teminatı olarak 20.000 TL’nin nakit olarak yatırıldığına dair banka dekontu.

    (Bu sezondan itibaren Banka Teminat Mektubu kabul edilmeyecektir.)

 

  1. Bölgesel Amatör Lig’e katılma hakkını elde eden kulüp bu hakkını kullanmak istemezse, aynı sezon  ilinin en üst yerel ligine katılabilir.

 

  1. Bölgesel Amatör Lig’e katılacağını bildirip, fikstüre dahil olan kulüplerin, Bölgesel Amatör Lig başlamadan veya başladıktan sonra ligden çekilmesi veya çıkarılması halinde, yatırdıkları teminat yanacağı gibi, aynı sezon içinde kendi ilinin yerel liginde de yer alamaz ve Bölgesel Amatör Lig’den düşmüş sayılır.

 

  1. Bölgesel Amatör Lig’e katılan kulüplerin antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılan, mülkiyeti kulübe ya da kulübün bağlı olduğu kuruma ait olan veya bu kulüplere tahsis edilmiş, soyunma odaları ve hakem odasına sahip, nizami boyutlarda, doğal çim veya uygunluğu Türkiye Futbol Federasyonu tarafından onaylanmış suni çim zeminli bir sahayı belirtilen kriterlere uygun olarak temin etmeleri zorunludur.

 

  1. Bölgesel Amatör Lig’e katılacak olan kulüpler lige katılım teminatı olarak 20.000 TL. tutarındaki miktarı Federasyonumuz hesabına yatırmak zorundadır. Katılım teminat miktarı sezon sonunda kulübün varsa TFF’ ye ödemek zorunda olduğu ceza vb. bedel kesildikten sonra kulüplere iade edilir. Katılım teminatı grupların belirlenmesinden sonra takımın ligden çekilmesi veya çıkarılması halinde iade edilmez.

 

Lige katılım bedelinin Türkiye Futbol Federasyonu’nun aşağıdaki hesabına nakit olarak yatırılması gerekmektedir. Kulüplerimiz 20.000 TL’yi  “2016-2017 Sezonu Bölgesel Amatör Lig ……………………………………………………………… Spor Kulübü Teminat Bedeli” açıklamasıyla yatıracaklardır.

 

BANKA: T.GARANTİ BANKASI A.Ş.
HESAP ADI: TL.
ŞUBE: 186-1 LEVENT TİCARİ
HESAP TÜRÜ: VADESİZ HESAP
IBAN: TR68 0006 2000 1860 0006 2980 38

 

  1.   Bölgesel Amatör Lig’e katılan kulüpler, müsabakaların düzenli şekilde oynatılmasını sağlamak amacıyla, Kulüp Müdürü ile Tesis ve Akreditasyon Sorumlusu görevlendirmek zorundadır. Bu görevlerin kulüp yöneticileri tarafından yerine getirilebilmesi mümkündür.

 

  1. Bölgesel Amatör Lig’e katılacak kulüplerin mutlaka kulüp logoları olacaktır. Bölgesel Amatör Lig’e İlk kez katılacak kulüplerimiz katılım formunun ekine kulüp logosunun bulunduğu CD’yi ekleyeceklerdir.

 

  1. 2016-2017 Sezonu Bölgesel Amatör Lig gruplandırma ve statüsü katılan takım sayısı kesin olarak belirlendikten ve saha denetimleri tamamlandıktan sonra açıklanacaktır.

                                                         

   

               (EK:2)

 

2016-2017 SEZONU

BÖLGESEL AMATÖR LİGE KATILACAK KULÜPLERİN

SAHA – STAT KRITERLERİ

                                                                              

1-)Takımlar ve hakemler için sahaya ve oyun alanına, güvenli bir şekilde doğrudan giriş sağlanmalıdır.

 

2-)Hakem ve takımların girişi, seyirci girişine kapalı ve korumalı bir alan olmalıdır.

 

3-)Hakem ve takımların odaları, gerek saha içine giriş-çıkışları ile gerek bu mekanlara dışarıdan girişler kesinlikle korumalı bir şekilde olmalıdır.

 

4-)Takımların ve hakemlerin odalarından oyun alanına ulaştıkları güzergah seyirciler tarafından atılabilecek yabancı cisimler ile yaralanma riskini önleyecek uzaklıkta olmalıdır.

 

5-) Oyun alanından soyunma odalarına, soyunma odalarından oyun alanına giriş ve çıkışlarda körük veya tünelin olması idealdir. Şayet bu olanak yoksa sporcuların, teknik adamların yöneticilerin ve hakemlerin güvenliğini sağlayacak yeterlikte uzun ve geniş bir fiziki bariyer mutlaka olmalıdır.

 

6-)Takımların odaları ile hakem odalarının her biri için oyun alanına giriş için ayrı koridor bulunmalıdır. Bu koridorlar oyun alanına çıkışa yakın bir yerde birleşebilir. Sadece bir koridor varsa, bu koridor, takımların oyun alanına giriş ve çıkışlarında bir bariyer ile birbirlerinden ayrılmasına olanak tanıyacak yeterli genişlikte olmalıdır.

 

7-)Stadyum yetkili kişi ve kurumlarca, kapasite, emniyet, sağlık hizmetleri (odalar ve donanımları), tüm mekanik sistemler (sıhhi tesisat, ısıtma ve sıcak su sistemi, anons sistemi, skor tabelası sistemi, ve tüm alanlarla ilgili elektrik donanımların, acil durumlarda kullanılacak tüm sistemler ve materyaller yangın, ve diğer yapısal sağlamlık yönlerinden periyodik olarak çalışabilirliği açısından kontrol edilmiş olmalıdır ve istenildiği takdirde yetkili mercilerden alınan belgelerin Federasyona sunulması zorunludur. Bu hususlarda meydana gelebilecek aksaklıklardan tamamen ev sahibi kulüp sorumlu olacaktır.

 

😎Oyun alanı doğal çim veya suni çim saha olmalıdır. Seçilecek zemin tamamen yumuşak ve düz olmalıdır. Suni çim zeminli olması halinde de yeşil renkli ve tüm lig sezonu boyunca maç yapmaya elverişli olmalıdır.

 

9-)Oyun alanı ölçüleri çizgi kalınlığı dahil uluslar arası standart 105 m. x 68 m. olmalıdır. Ancak saha koşulları bu ölçülere uygun değilse, ende en az 60 m. boyda ise en az 90 m.’ ye kadar olan sahalar incelenerek, uygunluk verilebilecektir.Ayrıca oyun alanı üzerindeki orta saha, ceza alanı vb. gibi çizgiler Futbol Oyun Kuralları kitapçığında belirtilen şekilde ve ölçülerde çizilmelidir.

 

Kulüplerimizin Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirdikleri sahanın yukarıda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı ile ilgili olarak 25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren TFF Bölge Müdürlüklerimizce denetim ve tespit yapılacaktır.