Dünya üzerinde milyarlarca insanı peşinde sürükleyen futboldaki en büyük iki organizasyondan biri olan Avrupa Şampiyonası’nın 2016’da Fransa’da yapılacak olan maçlarında Türk bayrağı da dalgalanacak.

Kötü başlayan eleme gruplarında Türkiye A Milli Futbol Takımı adeta bir destan yazdı. “Biz bitti demeden bitmez” sözü ile birlikte özdeşleşen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in öğrencileri Fransa 2016 biletini cebine koydu.

İlk kura çekildiğinde “Çantada keklik” olarak görülen gruplarda A Milli takımımız çok zorlu süreçten geçti. Deplasmanda alınan 3-0’lık İzlanda mağlubiyeti ile başlanan gruplarda Çek Cumhuriyeti’ne 2-1 yenilmiş il puanını ise Letonya deplasmanından 1-1’lik beraberlikle almıştı. Kazakistan’ı 3-1 yenerek moral aşılayan ay-yıldızlı ekip  Hollanda deplasmanından 1 puanla dönerek umutlarını iyice azalttı.  Kazakistan’ı tek golle yenerek ilk 2 umudu olmasa da üçüncülük umudumu sürdüren Türkiye, Letonya ile 1-1 berabere kalarak işini zora soktuğu gibi Hollanda gibi dev bir rakibi yenmek zorunda kalmak gibi bir durumla karşı karşıya kalmıştı. Önce Çek Cumhuriyeti’ni 2-0 ve ardından da Hollanda’yı 3-0 gibi skorlarla yenmeyi bildi. Son maçta İzlanda ile beraber kalmak A milli takımı Play-off’a taşımaya yetecekti. Ancak Selçuk İnan’ın son anlarda gelene muhteşem frikik golüyle birlikte gruplarda alınan diğer sonuçlar ile Türkiye Fransa 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitme hakkını kazandı. Türk halkı Play-off oynamaya bile razı olurken “Fatih’in aslanları” Türkiye’yi Fransa’ya “en iyi üçüncü” unvanı ile Avrupa’nın en iyileri arasına taşıdı.

Bu destansı başarı zor bir süreçten geçen ve terör belasıyla boğuşan milletimizi bir nebze de olsa sevindirdi. Ben başta TFF Başkanı  Yıldırım Demirören ve Fatih Terim olmak üzere bu başarıda emeği geçen, yönetici, teknik adam,  masör, malzemeci ve her noktada emek veren herkesi kutluyorum. Konya’da oynanan maçlarda ay-yıldızlı takımımıza itici güç veren sporseverlerle başarıya dualarıyla destek olan milyonlarca insanımıza teşekkür ediyorum.

A Milli Futbol takımının kaptanı Barcelonalı yıldızımız Arda Turan’ın Galatasaray’ın alt yapısından yetişen bir isim olduğunu bilmeyen yok. Milli takımızda yer alan tüm futbolcular bir zamanlar altyapılarda eğitim alarak kendilerini bugüne taşıdı.

Amatör camianın başında yer alan bir isim olarak bu başarının tüm gençlere örnek olmasını diliyorum. Arda Turan’ın Galatasaray’daki gelişimi tüm futbolculara örnek olarak gösterilmesi gerekir. Çok çalışarak elde edilecek başarıların sonu yok. Eğer çok çalışılırsa önce Türkiye’nin üç büyük takımının kaptanlığına, oradan Dünya’nın en iyi takımlarından olan Barcelona’nın kadrosuna girip, A Milli takım ile büyük organizasyonlarda boy gösterilebilir. O zaman gençlerimizin hedeflerini büyük koyarak çok çalışmalarını öğütlüyoruz.

A Milli futbol takımımızı bir kez daha kutlarken, Fransa’daki 2016 Avrupa Şampiyonası’nda büyük başarışlara imza atmalarını diliyorum. “Türkiye bitti demeden bitmez”!

 

FEYYAZ CEŞEN

Denizli ASKF Başkanı

TASKK Yönetim Kurulu Üyesi

TFF Amatör İşler Kurul Üyesi

TFF Genel Kurul Delegesi

IMG-20151019-WA0009