01 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 19:00’da Akkonak Dr. Samim Gök Futbol Sahasında oynanan Dodurgalarspor – Pelitlibağ Horozgençlikspor 2. Amatör Küme Play-Off müsabakası 1-0 Pelitlibağ Horozgençlikspor lehine devam ederken, müsabakanın 87. dakikasında Pelitlibağ Horozgençlikspor takımına mensup futbolcunun ihraç kararı sonrasında müsabaka hakemine saldırarak darp etmesi ile hakaret ve tehtidlerde bulunması nedeniyle hakem tarafından tatil edilmiştir.

Pelitlibağ Horozgençlikspor Kulübünün yapmış olduğu talihsiz açıklama sonrası Futbol İl Temsilciliğimiz tarafından bilgilendirme yapılma zorunluluğu olmuştur. Kulübümüzün yazısında belirttiği tertip komitesi toplantısından bir önce “Müsabakanın Dodurgalarspor Kulübüne 3-0 hükmen verildiği” ve “O iş bitti” gibi söylemlerin son derece talihsiz ve doğru söylemler olmadığını belirtmek isteriz.  Denizli Futbolu kimsenin tekelinde olmadığı gibi, yapılan tüm iş ve işlemler Türkiye Futbol Federasyonu kural ve talimatları çerçevesinde gerçekleşmektedir. Öyle ki Futbol Müsabaka talimatının 19. Maddesinin 3. Fıkrasında ilgili müsabakadaki gibi durumların kararının Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından verileceği belirtilmiştir. Kısacası bilinmesini isteriz ki bu müsabakayla ilgili kararın verilmesi Futbol İl Temsilciliği’nin yetki ve görevleri dahilinde değildir. Hal böyleyken 3-0 hükmen mağlubiyet verdiğimiz, o işi bitirdiğimiz gibi söylemlerde bulunduğumuz iddiası ne derece gerçeği yansıtmaktadır bunu spor kamuoyumuzun vicdanına bırakıyoruz.

Ayrıca bu gibi durumlarda dosyanın Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunda görüşülebilmesi için, belgelerin birer kopyası Ankara’da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü’ne gönderilmektedir. Belgeler Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü kanalıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kuruluna iletilmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısının 14 Haziran 2019 Cuma günü yapılmış olması nedeniyle, evrakların ilgili toplantıya yetişebilmesi için 11 Haziran 2019 Pazartesi günü evraklar Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kuruluna iletilmek üzere Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ilgili müsabakayla ilgili bir disiplin soruşturması değil, mevcut talimatlar gereği müsabakanın durumunun ne olacağıyla ilgili karar vermiştir. Kulübümüzün “savunma haklarının elinden alındığı” şeklindeki beyanı gerçeği yansıtmamaktadır.

İlgili müsabakanın Türkiye Futbol Federasyonu’nun 14.06.2019 tarih ve 1 sayılı toplantısında Futbol Müsabaka Talimatının 19. Maddesinin 1. Fıkrasında belirtilen hükümler çevçevesinde, “Pelitlibağ Horozgençlikspor Kulübünün futbolcusunun hakeme yönelik saldırarak darp etmesi, hakaret ve tehtitlerde bulunması” nedeniyle 3-0 Dodurgalarspor lehine tescil edildiği, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği’nin 17.06.2019 tarihli yazısında tebliğ edilmiştir.

Kulübümüze devam eden sürecin ne şekilde ilerleyeceği, 7 gün içerisinde Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu nezdinde itirazda bulunulabileceği, bu şekilde savunmalarını da yapabilecekleri bildirilmiştir.

Konuyla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından, Futbol İl Temsilciliğimizce müsabakanın sonucu ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Kulübümüz tarafından yapılan bu talihsiz açıklamanın amacının sadece gündemi meşgul etmek olduğunu spor kamuoyumuzun bilgilerine sunarız.

Futbol İl Temsilciliği ve Tertip Komiteleri Adına

Musa COŞKUN

Futbol İl Temsilcisi