Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2016-2017 sezonunda U19, U17, U16, U15, U14 ve U13 kategorilerinde takımların katılımıyla düzenlediği Türkiye Şampiyonalarında en başarılı amatör kulüpler belirlendi.

2016-2017 sezonu gençler kategorilerinde 9224 takım yerel liglere katıldı. Bu takımlardan illerinde dereceye giren 694 takım ise Türkiye Şampiyonalarına katılma hakkı elde etti.

6 ayrı kategorinin 23 Mart – 11 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Şampiyonalarında her kategoride ilk dörde giren takımlar şöyle:
U19 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: HACETTEPESPOR
Türkiye İkincisi: ORTAHİSAR KANUNİ SPOR (TRABZON )
Türkiye Üçüncüsü: DİYARBAKIR DSİ SPOR
Türkiye Dördüncüsü: EROKSPOR (İSTANBUL)

U17 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: YÜKSEL GENÇLİK SPOR (ADANA)
Türkiye İkincisi: BAĞLARBAŞI SPOR (İSTANBUL)
Türkiye Üçüncüsü: ALTINOVASPOR (İSTANBUL)
Türkiye Dördüncüsü: HEKİMOĞLU DOĞANSPOR (TRABZON)

U16 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: KADIKÖYSPOR (SAMSUN)
Türkiye İkincisi: KARA KARTALLAR SPOR (KONYA)
Türkiye Üçüncüsü: BAĞLARBAŞI SPOR (İSTANBUL)
Türkiye Dördüncüsü: TSE ARABAYATAĞI SPOR (BURSA)

U15 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: ZARA EKİNLİ (İSTANBUL)
Türkiye İkincisi: DİYARBAKIR DSİ SPOR
Türkiye Üçüncüsü: ANTALYA DSİ SPOR
Türkiye Dördüncüsü: RİZE BELEDİYE SPOR

U14 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: KADIKÖYSPOR (SAMSUN)
Türkiye İkincisi: ALBAYRAKSPOR (İSTANBUL)
Türkiye Üçüncüsü: KUŞADASI KÜÇÜKADA SPOR (AYDIN)
Türkiye Dördüncüsü: ELAZIĞ İL ÖZEL İDARE SPOR)

U13 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI
Türkiye Birincisi: ALTINORDU SPOR
Türkiye İkincisi: OSMANLI SPOR
Türkiye Üçüncüsü: BEŞİKTAŞ A.Ş
Türkiye Dördüncüsü: BURSA SPOR A.Ş
En çok puanı Samsun Kadıköyspor aldı
Gençler kategorilerinde illerinde dereceye girerek 2016-2017 sezonu Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazanan 694 takım arasında TFF Amatör İşler Kurulunca yapılan puanlama sonunda gençler kategorilerinde 110 ve üzeri puan alan 2016 – 2017 sezonunun en başarılı 10 amatör spor kulübü belirlendi.
Puanlamada herhangi bir kategoride Türkiye Şampiyonalarının 1.kademesine katılma 10, 2.kademesine katılma 20, ilk 4’e kalarak finalist olan takımlardan Türkiye dördüncüsüne 40, Türkiye üçüncüsüne 50, Türkiye ikincisine 60 ve Türkiye birincisine 80 puan verildi.
Yapılan puanlama sonunda Samsun Kadıköyspor 6 altyapı kategorisinin tamamında ilinde dereceye girerek Türkiye Şampiyonalarına katılma hakkı kazandı. Katıldığı 6 kategorinin ikisinde birinci ve ikinci kademe müsabakalarını geçerek finalist olan Kadıköyspor U14 kategorisi ve U16 kategorisinde Türkiye Birincisi olarak toplamda almış olduğu 280 puan ile 2016-2017 sezonunun altyapıda en başarılı amatör spor kulübü oldu.
Diyarbakır DSİ Spor 270 puan ile en başarılı ikinci kulüp olurken, İstanbul Bağlarbaşı Spor 240 puan ile en başarılı üçüncü kulüp, Bursa TSE Arabayatağıspor 160 puan ile dördüncü, Konya Karakartallar ve Trabzon Ortahisar Kanuni Spor 140 puanla beşinci ve altıncı, İstanbul Zara Ekinlispor 130 puanla yedinci, Antalya DSİ Spor 120 puanla sekizinci, İstanbul Albayrak ve Adana Yüksel Gençlik Spor 110’ar puanla dokuzuncu ve onuncu olma başarısını gösterdiler.

KADIKÖYSPOR (SAMSUN)
KATEGORİ
1.KADEME
2.KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
10
10
U14
10
20
TÜRKİYE BİRİNCİSİ
80
110
U15
10
10
U16
10
20
TÜRKİYE BİRİNCİSİ
80
110
U17
10
10
U19
10
20
30
TOPLAM PUAN
280
DİYARBAKIR DSİ SPOR
KATEGORİ
1.KADEME
2.KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
10
20
30
U14
10
10
U15
10
20
TÜRKİYE İKİNCİSİ
60
90
U16
10
20
30
U17
10
20
30
U19
10
20
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
50
80
TOPLAM PUAN
270
BAĞLARBAŞI SPOR (İSTANBUL)
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
10
10
U14
U15
10
20
30
U16
10
20
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
50
80
U17
10
20
TÜRKİYE İKİNCİSİ
60
90
U19
10
20
30
TOPLAM PUAN
240
ARABAYATAĞI SPOR (BURSA)
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
10
20
30
U14
10
20
30
U15
10
10
U16
10
20
TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ
40
70
U17
10
10
U19
10
10
TOPLAM PUAN
160
KONYA KARAKARTALLAR SPOR
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
U14
10
20
30
U15
10
10
U16
10
20
TÜRKİYE İKİNCİSİ
60
90
U17
10
10
U19
TOPLAM PUAN
140
TRABZON ORTAHİSAR KANUNİ SPOR
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
10
20
30
U14
10
10
U15
10
10
U16
U17
U19
10
20
TÜRKİYE İKİNCİSİ
60
90
TOPLAM PUAN
140
ZARA EKİNLİ SPOR (İSTANBUL)
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
U14
U15
10
20
TÜRKİYE BİRİNCİSİ
80
110
U16
10
10
U17
10
10
U19
TOPLAM PUAN
130
ANTALYA DSİ SPOR
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
U14
10
10
U15
10
20
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
50
80
U16
U17
U19
10
20
30
TOPLAM PUAN
120
ALBAYRAK SPOR (İSTANBUL)
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
U14
10
20
TÜRKİYE İKİNCİSİ
60
90
U15
10
10
U16
10
10
U17
U19
TOPLAM PUAN
110
YÜKSEL GENÇLİK SPOR (ADANA)
KATEGORİ
1. KADEME
2. KADEME
4 ‘LÜ FİNAL
PUAN
U13
U14
U15
U16
U17
10
20
TÜRKİYE BİRİNCİSİ
80
110
U19
TOPLAM PUAN
110