Gençlik ve Spor Bakanlığı’na getirilen Osman Aşkın Bak, görevini Akif Çağatay Kılıç’tan devraldı. Bakan Osman Aşkın Bak, “Bu süreçte hepinizin desteğini bekliyorum. Yükümüz, sorumluluğumuz ağır” diye konuştu.

Bakanlık merkez binasında düzenlenen ve Genel Başkan Ali DÜŞMEZ’in de katıldığı devir teslim töreninde konuşan Bakan Osman Aşkın Bak, Kılıç ile NATO ve TBMM’de birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, “Sayın Kılıç’a bakanlığında destek olduk, projeleri paylaştık, güzel görüşmelerimiz oldu. Kendisi çok yakın dostum. Bu süreçte yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.
Gençlik yıllarından beri Gençlik ve Spor Bakanlığının içinde yer aldığını belirten Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 16-17 yaşımdan beri spor camiasında, kulüplerde sporcu, yönetici olarak bulundum. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yöneticiliği, 2007 ve 2011 yılları arasında Güreş Federasyonu başkanlığı yaptım. Çeşitli kulüplerde yöneticilik, başkanlık yaptım. Sayın Cumhurbaşkanımızın eski bir sporcu olması, sporun içinden gelmesi nedeniyle gerçekten büyük yatırımlar ve atılımlar yapıldı. Bunlar yapılırken Sayın Bakanımız çok büyük çaba sarf etti. Bundan önceki Bakanlarımız da çaba sarf ettiler. Türkiye, AK Parti döneminde çok önemli uluslararası organizasyonlar gerçekleştirdi. Bunlardan biri Samsun’da devam eden İşitme Engelliler Olimpiyatları. Bunu ülkemize kazandıran başta Sayın Bakanımız olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum, sporculara başarılar diliyorum.” dedi.

Türk gençlerinin 15 Temmuz’da bu ülkeyi ne kadar sevdiklerini gösterdiklerini vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

“Gençler, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıktı. Gençliğimize güveniyoruz, onlar bizim geleceğimiz. Bu ülkeyi çok daha iyi noktalara taşıyacaklar. Bizim görevimiz de onlara ağabeylik yapmak, yön çizmek. Bu süreçte hepinizin desteğini bekliyorum. Yükümüz, sorumluluğumuz ağır. İnşallah bunu başaracak bilgiye, yeteneğe sahibiz ama sizin desteğinize ihtiyacımız var. Tek başına bir şey olmaz, biz hep birlikte Türkiye istiyoruz, güçlü Türkiye, gençleriyle büyüyen, gelişen Türkiye istiyoruz. İnanıyoruz ki bu gençlik bizi 2023, 2053, 2071 hedeflerimize taşıyacak. Bu görevi bize layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, bize olan güvenlerinde dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Akif Çağatay Kılıç’ın, Bakanlık görevini başarıyla yerine getirdiğini kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, “Kendisini tebrik ediyorum. Artık ailesiyle daha fazla zaman geçirebilir ama bizim ailemizde tam tersi olacak. Daha çok çalışacağız, artık görevler değişti. İnşallah Rabbim bana da bu görevi bir başka AK Partili dava arkadaşıma devretmeyi nasip eder. İnşallah bu gençliği birlikte güzel noktalara taşırız. Sayın Cumhurbaşkanımız bize öz güveni yüksek insanlar olmayı, diklenmeden dik durmayı öğretti. Rabbim yolumuzu açık etsin” ifadelerini kullandı.
“Rabbim inşallah hayırla hatırlanmayı nasip etsin”

Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürütmüş olmanın mutluluğu içinde olduğunu dile getiren Akif Çağatay Kılıç ise şu ifadeleri kullandı:

“Samsun halkının oylarıyla seçilmiş olduğum milletvekilliği görevini ve daha sonra almış olduğum Bakanlık görevini en iyi şekilde yapmış olmanın inancıyla, görevimi, değerli dava arkadaşım, kardeşim, uzun yıllardır tanıdığım, NATO’da, Meclis’te beraber görev yaptığım, çok güzel anılarımızın olduğu değerli dostum AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak’a devretmenin mutluluğu ve huzuru içindeyim. Göreve başladığımız zaman bir temennide bulunmuştum; ‘Bu görevi bir AK Parti milletvekilinden devralıyorum, Rabbim bana da bir AK Parti milletvekiline devretmeyi nasip etsin.’ demiştim. Rabbim duamızı kabul etti. Görev yaptığımız dönemler içinde milletimiz, devletimiz ve görev yaptığımız alanda gençlerimiz için elimizden geleni ardımıza koymadık. Sporcularımız için elimizden geleni yaptık. Rabbim inşallah hayırla hatırlanmayı nasip etsin. Aslolan kubbede hoş bir seda bırakmaktır. İnşallah bunu başarmışızdır.” dedi.

Bakanlık devir teslim töreninde Spor Genel Müdürümüz Mehmet BAYKAN ile Genel Başkan Ali DÜŞMEZ ve Onur Kurulu Üyemiz Kemal BEKTAŞ da hazır bulundu.
Genel Başkan Ali DÜŞMEZ Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK’a yeni görevinde başarılar diledi.