Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK ile Spor Genel Müdürü Mehmet BAYKAN ve TASKK Genel Başkanı Ali DÜŞMEZ, İstanbul Kağıthane’de tüm yurtta amatörlere spor malzemesi dağıtımının startını verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının 2017 yılı Türkiye geneli amatör spor kulüplerine spor malzemesi dağıtım töreni Kağıthane’de başladı. Proje kapsamında Türkiye genelinde 13 bin 700 amatör spor kulübüne malzeme dağıtılacak. Kağıthane Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanı sıra, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez ve Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç hazır bulundu.

Malzeme dağıtım programı Kağıthane Kulüpler Birliği Başkanı ve aynı zamanda İASKF Genel Başkan Yardımcısı Hasan Cevahir’in konuşmasıyla başladı. Daha sonra sporcuları çok sevdiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Bakanımız, Cumhurbaşkanımız sporu ve amatör sporcuları çok seviyor. Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. 2017 malzeme dağıtımını Kağıthane’de başlattılar ve bundan dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Ali Düşmez: “Spor adamı olarak büyük mutluluk yaşıyoruz”
Güzel ve anlamlı bir gün olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Ali Düşmez, “Bu gece biz spor adamları olarak katlamalı bir mutluluk yaşıyoruz. İçimizden gelen, amatör camiadan gelen bir ismi şu anda bakanlık koltuğunda görüyoruz. Bakanımızın çok dostu vardır Türkiye’de. Göreve geldiğinden bu yana amatörlere büyük bir destek var. İstanbul’da tüm kulüplere dağıtılacak. Spora çok ciddi destek veren belediyelerimizden birisi olduğu için Kağıthane’yi seçtik” dedi.

Osman Aşkın Bak: “Ben bu camianın içinden geliyorum”
Salonda bulunan sporcuları göstererek konuşmasına başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Yıllar önce bu gençlerin olduğu yerdeydim. Yani amatörlerin içinden geliyorum. Sporcuyken lisans çıkarmaya İnönü Stadı’nın altında Amatör Spor Federasyonu’nun yeri vardı. 1983 yılında İTÜ’yü kazanmıştım ve kulübüm adına lisans çıkarmaya gittim. O günden bu yana birçok abimiz ve dostumuz spora hizmet etti. Orhan Saka, Yaşar Saçalan, Yalçın Kızılay, Hüdaverdi Talay, Kemal Bektaş, İbrahim Mamati, Hasan Cevahir gibi. Burada bulanan Hasan Cevahir’le, kendisi Hürriyetspor’dayken birçok müsabakada karşılaştık. Nereye baksak dostları görüyoruz. Oradan hocaları görüyoruz. Bu camianın bize öğrettiklerini görüyoruz. Bütün bunların yanında amatörlerin hamisi, Türk sporunun hamisi Cumhurbaşkanımızı görüyoruz. O da bu toprak, çamurlu sahalardan geldi. Amatör kümede futbol oynadı. O dönemde amatör lig çok iyiydi. İETT de Camialtı’nda oynadı” diye konuştu.

“Çocukları sokaktan alıp spora yönlendirin”
Amatör camiasının bir mektep olduğunu sözlerine ekleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Futbol federasyonunda, amatör federasyonda görev yaptık, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptık. Bana göre amatör kulüplerin başkanları, yöneticileri, hocaları birer kahraman.
Sokaklardan çocukları alıp, malzeme bulmak için çaba gösteren, çocuklar sıcak duş alsın diye gayret gösteren herkes kahraman. Bunları yaşadık biz. Cumhurbaşkanımız bunları bildiği için bize mahallelere saha yapacaksınız, basket sahası yapacaksınız. Gençleri sokaklardan sahalara götüreceksiniz talimatını verdi.

“Spora yapılan 1 Lira’lık yatırım, 5 Lira olarak geri dönüyor”
Amatörlerin her zaman yanında olduğunu sözlerine ekleyen Osman Aşkın Bak, “Amatör kulüpleri ayakta tutup, sayısını artırdığımız sürece gençlerimiz sokaklarda olmayacak, salonlarda ve sahalarda olacak. Biz devlet olarak her türlü desteği vereceğiz. Belediyelerimizle beraber bunu yapacağız. Herkes elinden geleni yapıyor. Bu kulüpleri ayakta tutan özveride bulunan bu yöneticiler büyük görev yapıyorlar. Sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Uyuşturucuyla mücadele etmemiz lazım. Burada en önemli nokta çocukları spora yönlendirmek. Spora yapılan 1 liralık yatırım, 4-5 Lira olarak geri dönüyor. Spor yapan çocuk arkadaşlarına saygılı oluyor, kötü alışkanlıklardan uzak kalıyor. Eve gidip enerjisini atmış olarak oturuyor. Ailesi gidip antrenmanını izliyor. Spor bizim yaşam tarzımız olmalı. Ailelere şunu söylüyoruz, çocuklarınızın elinden tutup kulüplere götürün. Bütün sahalara ulaşacağız. Cumhurbaşkanımız şimdi belediyeler yer bulun pota yapalım, halı saha yapalım diyor. Bu gençler, vatanını milletini seven gençler olarak yetişsinler” dedi.