Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı bakanlığınca alınan önlemleri açıkladı. Mart – Nisan aylarında kota müsabakalarına yönelik olmayan 80’den fazla yurt içi ve dışındaki organizasyonu ertelediklerini bildiren Bakan Kasapoğlu, “Gençlik faaliyetlerimizi, gerek gençlerimizin yurt dışı seyahatleri, yurt dışından gelen gençlerimizin kamplarla ilgili çalışmaları, diğer organizasyonları, bu çalışmalarla ilgili mart ve nisan ayındaki çalışmalarımızı ertelemiş durumdayız” dedi. Bakan Kasapoğlu, maçların seyircisiz oynanmasının da gündemde olmadığını söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tüm dünyada yürütülen bir süreç olduğunu hatırlatarak, “Bu süreçte tabii ki üzücü durumlar söz konusu. Bununla birlikte ülke olarak Sağlık Bakanlığı’mızın öncülüğünde hamdolsun ki başarılı bir iletişimin sürdüğünü belirtmek isterim” diye konuştu.

Özellikle Bakanlığın ilgi alanını, faaliyet alanını, gençler ve sporcuları ilgilendiren konularda bilgilendirmek istediğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı hem gençlik çalışmaları hem sportif çalışmalar olmak üzere kapsamlı bir faaliyet alanımız var. Bakanlığımızın yurtlarında 700 bine yakın öğrencimizi misafir ediyoruz. Özellikle yurtlarımızdaki arkadaşlarımızın bu virüsle ilgili korunması, önleyici tedbirler noktasında yurt müdürlerimizle yönetici arkadaşlarımıza hem önleyici tedbirler hem bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada odaların, yurtların temiz tutulması, dezenfekte edilmesi ve temizlik noktasında öğrencilerimizin bilgilendirilmesi söz konusu.”

Gençlik çalışmaları, gençlik faaliyetleri, uluslararası gençlik hareketlilik programları çerçevesinde yürütülen faaliyetler olduğunu hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Gerek gençlerimizin yurt dışı seyahatleri gerekse de yurt dışından gelen gençlerimizin burada kamplarla ilgili çalışmaları ve bunun yanında diğer anlamdaki organizasyonları, bu çalışmalarla ilgili olarak mart ve nisan ayındaki çalışmalarımızı ertelemiş bulunmaktayız. Yine özellikle gençlik merkezlerimiz, gençlik kamplarımızdaki uluslararası çalışmalarımızı da bu şekilde ertelemiş durumdayız” şeklinde konuştu.

“Ligler planlandığı gibi devam edecek”

Bu çerçevede temizlik noktasında, hijyen noktasında dezenfekte edilmesi noktasında yoğun bir çabayla çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Kasapoğlu, “Diğer merkezlerimizi kullanan gençlerimiz vatandaşlarımız ve bununla birlikte kamplarımızdaki misafirlerimiz açısından da yine dezenfekte noktasında hijyen noktasında bilinçlendirme noktasında tüm faaliyetler devam ediyor” dedi.

Bakan Kasapoğlu, spor alanlarının temizliğiyle ilgili “Spor merkezlerimiz, spor tesislerimiz, havuzlarıyla, statlarıyla, salonlarıyla buraların temizliği, hijyeni noktasında, burayı kullanan başta sporcularımız olmak üzere vatandaşlarımızın bu noktada bilinçlendirilmesi her anlamda bilgi verilmesi ve bilgilere yönelik olarak da ilgili antiseptiklerin, dezenfektanların temin edilmesi ve bu bilgilendirme sürecinin de uygulamayla birlikte yürütülmesi de bu manada devam ediyor. Bunlar, bu tesislere yönelik, bu tesisleri kullananlara yönelik çalışmalarımız” ifadelerini kullandı.

Spor federasyonlarının gerek yurt içi gerek yurt dışı pek çok organizasyonu olduğunu dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Özellikle federasyonlarımızla olan iletişimimiz, çalışmamız onların düşünceleri gerek ülkemizdeki gerek uluslararası federasyonlarla olan çalışmalarımız neticesinde de mart ve nisan aylarında bu faaliyetlerden kota müsabakalarına yönelik olmayanların pek çoğunu ertelemiş durumdayız. 80’den fazla müsabakayı yurt içinde katılacağımız, yurt dışında var olmamız gereken müsabakaları da bu manada ertelemiş durumdayız.”

Yurt dışında katılmak gereken müsabakaları ertelediklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, “Bunların listesini biraz sonra sizlerle paylaşacağız. Özellikle Sağlık Bakanlığı’mızın ilan ettiği ülkelere hem sporcu gönderme hem oradan gelecek sporcularla ilgili bu çalışmaları da hassasiyetle takip etmekteyiz. Tabii bu konular anbean iletişim ve takiple yürüyor. Anbean gelişmeler oluyor, bu manada sizleri bilgilendirmelerimiz, güncellemelerimiz devam edecek” dedi.

“Olumlu gelişmeler halinde tarihlerin öne alınması, olumsuz gelişmeler çerçevesinde yine tarihlerin uzatılması da söz konusu olabilir” diyen Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Liglerle ilgili sorular geliyor; liglerin ertelenmesi efendim maçların seyircisiz oynanması gibi şu an gündemimizde var olan bir durum değil. Onlar da planlandığı gibi bu manada devam edecek. Biliyorsunuz yarın Medipol Başakşehir’in Kopenhag maçı var. Hafta sonu maçlar olacak, bunlar planlandığı gibi devam edecek. Ama şu an itibarıyla ifade ettiğim gibi tüm bilgilendirmelerimizi anbean Sağlık Bakanlığı’mız ile koordinasyonumuz, federasyonlarımızla, uluslararası camiayla olan irtibat noktasında inşallah bu konularla ilgili sizleri bilgilendirmeye; bu bilgileri güncellemeye devam edeceğiz.”

Bakan Kasapoğlu, “Ben tüm insanlığın bu salgından bir an evvel kurtulmasını ve hızlı bir şekilde bu sürecin atlatılmasını temenni ediyorum, dua ediyorum” diye konuştu. 

Bir basın mensubunun maçlarda seyirci kısıtlaması olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine de Kasapoğlu, “Nasıl planlandıysa, seyirci kısıtlaması söz konusu değil” dedi.

Koronavirüs nedeniyle 82 organizasyon ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu‘nun, TBMM’de yaptığı bilgilendirmede “Koronavirüse Karşı Alınan Önlemler” kapsamında ertelenen yurt içi ve dışı organizasyonlar ise şöyle:

“Atıcılık ve Avcılık: Tabanca Fransa Grand Prix (13-18 Nisan, Fransa)

Atletizm: Diamond Lig (17 Nisan, Katar), Osmangazi Tarihi Kent Koşusu (12 Nisan, Türkiye-Bursa), İzmir Maratonu (12 Nisan, Türkiye-İzmir), 16. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu (5 Nisan, Türkiye-İstanbul), Uluslararası Sur Yarı Maratonu (23 Nisan, Türkiye-Diyarbakır)

Badminton: Avrupa Gençler Ranking Turnuvası (2-4 Nisan, Hırvatistan)

Basketbol: 18 Yaş Altı Genç Erkekler Albert Schweitzer Turnuvası (11-18 Nisan, Almanya)

Bilardo: Avrupa Artistik Bilardo Şampiyonası (23-26 Nisan İspanya), 3 Bant 17 ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası (10-13 Nisan, Belçika)

Bocce, Bowling ve Dart: Avrupa Gençler Bowling Şampiyonası (4-13 Nisan, Hollanda), Avrupa Kadınlar Bocce (Volo) Şampiyonası (28 Nisan-5 Mayıs, Slovenya)

Boks: Gençler Avrupa Şampiyonası (23 Nisan-3 Mayıs Karadağ)

Buz Hokeyi: 2020 IIHF Buz Hokeyi Erkekler Dünya Şampiyonası 3. Klasman A Grubu (19-25 Nisan, Lüksemburg)

Cimnastik: Artistik Cimnastik Uluslararası Gençler Takım Turnuvası (2-6 Nisan, Berlin), Ritmik Cimnastik Sofya Kupası Turnuvası (3-8 Nisan, Bulgaristan), Ritmik Cimnastik Dünya Kupası (14-20 Nisan, Özbekistan), Ritmik Cimnastik Prize of Yana Batyrshyna Uluslararası Turnuvası (16-20 Nisan, Azerbaycan), 1. Bükreş Açık Kupa Uluslararası Aerobik Cimnastik Müsabakası (22-27 Nisan, Romanya), Ritmik Cimnastik Ritam Cup Uluslararası Turnuvası (30 Nisan-4 Mayıs, Sırbistan)

Eskrim: Uluslararası 14 Yaş Altı Avrupa Circuit Turnuvası (4-12 Nisan, Türkiye-Antalya), Grand Prix (24-26 Nisan, Kore)

Gelişmekte Olan Spor Dalları: Avrupa Kuraş Şampiyonası (2-7 Nisan, Yunanistan), Squash Avrupa Takım Şampiyonası (14-19 Nisan, Slovenya)

Görme Engelliler: Golbol Uluslararası Turnuva ve Kamp (6-22 Nisan, Türkiye-Antalya)

Güreş: Uluslararası Zafer Kupası (10-12 Nisan, Türkiye-Antalya), Dan Kolov – Nikola Petrov (9-12 Nisan, Bulgaristan), Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası (17-19 Nisan, Türkiye-Antalya)

Hava Sporları: Yamaç Paraşütü Dünya Mesafe Yarışması (24 Mart-4 Nisan, Brezilya), Mercimektepe Cross Country Yamaç Paraşütü Şampiyonası (15-19 Nisan, Tokat)

Kano: Akarsu Slalom Uluslararası Turnuva (4-5 Nisan, Makedonya)

Karate: Marmara Cup (21-21 Nisan, Türkiye-İstanbul), Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası (24-26 Nisan, Türkiye- İstanbul), Premier Lig (17-19 Nisan, İspanya)

Kick Boks: Avusturya Klasik 2020 Wako Dünya Kupası (24-26 Nisan, Avusturya), 5. Uluslararası Türkiye Açık Avrupa Kupası Kick Boks Turnuvası (1-5 Nisan, Türkiye-Antalya), 2020 Okyanusya Şampiyonası (17-19 Nisan, Avustralya)

Kürek: Uluslararası Zagreb Kürek Yarışları (4-5 Nisan, Hırvatistan)

Masa Tenisi: Belçika Açık (15-19 Nisan, Belçika)

Motosiklet: Dünya Supersport Şampiyonası İspanya Yarışı (27-29 Mart, İspanya), Dünya Supersport 300 Şampiyonası İspanya Yarışı (27-29 Mart, İspanya), Dünya Superbike Şampiyonası İspanya Yarışı (27-29 Mart, İspanya), Dünya Superbike Şampiyonası Hollanda Yarışı (17-19 Nisan, Hollanda), Moto3 Dünya Şampiyonası Arjantin Yarışı (17-19 Nisan, Arjantin), İspanya Superbike Şampiyonası Jerez Yarışı (4-5 Nisan, İspanya), Dünya Supersport Şampiyonası Hollanda Yarışı (17-19 Nisan, Hollanda), Moto3 Dünya Şampiyonası ABD Yarışı (3-5 Nisan, ABD)

Okçuluk: Kahraman Bagatır İlkbahar Okları (1-4 Nisan, Türkiye-Antalya), 2020 Veronica’s Cup Uluslararası Okçuluk Turnuvası (23-26 Nisan, Slovenya)

Okul Sporları: ISF Dünya Liseler Kros Şampiyonası (18-24 Nisan, Slovakya)

Otomobil Sporları: Shell Helix Türkiye Ralli / Balkan/Esok Ralli Kupası (23-25 Nisan, Türkiye-Eskişehir)

Özel Sporcular: Trisome Oyunları (31 Mart-7 Nisan, Türkiye-Antalya)

Rafting: Avrupa Şampiyonası (27-30 Nisan, İtalya)

Su Topu: U19 Avrupa Elemeleri (2-5 Nisan, Türkiye-İstanbul)

Tekvando: İspanya Açık Tekvando Turnuvası (21-21 Mart, İspanya)

Tenis: Alaaddin Karagöz Cup (30 Mart-5 Nisan, Türkiye-Antalya), Nurcan Sertkaya Cup (16-22 Mart, Türkiye-Antalya), Turk Nippon Cup (23-29 Mart, Türkiye-Antalya), W15 Shine Brazil Tenis Cup (16-22 Mart, Türkiye-Antalya), W15 Ahmet Ergun Cup (23-29 Mart, Türkiye-Antalya), Tennis Europe Alaaddin Karagöz Cup (30 Mart-5 Nisan, Türkiye-Antalya), W15 Antalya Tennis Organisation Cup (6-12 Nisan, Türkiye-Antalya), J3 Istanbul Soul Cup International (7-12 Nisan, Türkiye-İstanbul), M15 Antalya Tennis Organisation Cup (13-19 Nisan, Türkiye-Antalya), J3 Istanbul Soul International J3-1 (14-19 Nisan, Türkiye-İstanbul), M15 Antalya Tennis Organisation Cup (20-26 Nisan, Türkiye-Antalya), Tenis J3 Istanbul Ted ITF Junior Cup (27 Nisan-2 Mayıs, Türkiye-İstanbul), W15 Antalya Tennis Organisation Cup (27 Nisan-3 Mayıs, Türkiye-Antalya), Tennis Europe 23 April Cup (13-19 Nisan, Türkiye-Antalya), Tennis Europe Çukurova Cup (20-26 Nisan, Türkiye-Antalya)

Üniversite Sporları: Dünya Üniversite Sporları Dünya Üniversiteler Kayaklı Oryantiring Şampiyonası (23-27 Mart, Finlandiya)

Voleybol: FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu Kayseri Etabı (12-15 Mart, Kayseri), CEV Kar Voleybol Avrupa Şampiyonası (9-12 Nisan, Avusturya), 17 Yaş Altı Kızlar Avrupa Şampiyonası (24-26 Nisan, Hollanda), 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Şampiyonası (30 Nisan-2 Mayıs, Romanya), 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Şampiyonası (30 Nisan-2 Mayıs, Finlandiya)

Wushu: Kyukushin Avrupa Şampiyonası (26-30 Mart, Türkiye-İstanbul)

Yelken: Gençler Avrupa Şampiyonası (5-18 Nisan, Portekiz), TECNO 293 Avrupa Şampiyonası (10-20 Nisan, Fransa), Sof Hyers Regatta (18-30 Nisan, Fransa)

Yüzme: Multination Gençler Yüzme Şampiyonası (4-5 Nisan, Yunanistan), Multination Yıldızlar Yüzme Şampiyonası (4-5 Nisan, Ukrayna).”