Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında yürürlüğe giren “İlk Yardım Eğitimi İşbirliği Protokolü” kapsamında ilimizde İlk yardım kursu açıldı.

Futbolda en önemli unsurlardan biri olan sağlık görevlilerinin sayısını artırmak için yeni kurs açıldı. Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun birlikte organize ettiği “İlk Yardım Eğitimi” için müracaatlar alınmıştı. İki gün sürecek olan kurs ile öncelikle Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Küme’de sağlıkçı sorununun çözülmesi hedefleniyor. 20 kişinin oluşturduğu grupla başlayan “İlk Yardım Eğitimi” kursuna İl sağlık Müdürlüğü Sosyal Tesisleri ev sahipliği yapıyor.  Kursun açılışında bir konuşma yapan İl sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, ilk yardımın önemli olduğunu ifade ederek, “İlk yardım sadece sporda değil yaşamın her anında gerekli. Bu tür etkinliklerle sağlık konusunda bilgili kişi sayısının artması çok önemli. Bu kurstan sonra kursiyerlerimiz spor alanında görev alabilecekler. Kursun hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Futbol İl Temsilcisi Musa Coşkun ise futbol camiasının önemli bir parçasının sağlıkçılar olduğunu belirterek, “Sağlık sporun en önemli unsurudur. İlimizdeki maçlarda görev alacak sağlık görevlilerinin sayılarını artırmak için açılan kursta başarılı olanlar amatör futbol camiasına hizmet etmeye başlayacaklar” dedi. Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ayşe Sarıkaya ise amatör spor ailesinin en önemli parçalarından birinin sağlık görevlileri olduğunu belirterek, “Sporcuların sağlığı sizlere emanet ediliyor. Bu nedenle yapacağınız görev çok önemli. Bizler futbolu yöneten kişiler olarak önce sporcuların sağlığını düşünüyoruz. Katılan herkese başarılar dilerim” dedi. Konuşmaların ardından derslere geçildi.  Kursiyerlere Dr. Şükrü Arpacı, Adnan Erdoğdu, Ahmet Pişkin ve Gülay Ögeday tarafından  genel ilk yardım, yaralının olay yerinde değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda ilk yardım, Yanık, donma ve sıcak çarpması,  bilinç bozukluğunda ilk yardım, kırık ve çıkıklarda ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım,  göz, kulak, burunda yabancı cisim konusunda ilk yardım,  boğulmalarda ilk yardım, kısmi tıkanıklık ve tam tıkanıklıkta ilk yardım ve  hasta taşıma tekniklerinde ilk yardım konuları hem teorik hem de pratik olarak kursiyerlere verildi. Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olan kursiyerler sertifika alarak, ilimizde yapılan amatör futbol müsabakalarında görev alabilecekler. Önümüzdeki aylarda aynı kurs özellikle ilçelerde yaşanan sağlıkçı sorununun çözülmesi için yeniden açılacak.

 

 

2b632bc0-ae1e-480b-ae15-d438cb0f11c1 5a374e8f-7f78-4e45-bf0f-487c0f883057 85bea37d-0604-4071-a4f4-475f8a9f0c0a c3ef27dd-0231-49e3-bbec-772f167aa89d da0a5368-f1ec-4fc2-ad93-dcb2787f9ef3