03.06.2018 tarihinde, Honaz sahasında oynanan 2.Amatör Lig’i Play-off final karşılaşmasında Gürpınarspor – Denizli Yıldızspor takımları karşılaşmış olup Gürpınarspor rakibini yenerek 1.Amatör Lig’e yükselmiştir.
Gerek sosyal paylaşım sitelerinde gerekse internet sitelerinde konu ile ilgili haber servis edilerek yayınlanmış Kamuoyu oluşturulmaya çalışılmıştır.
Tüm kulüplere aynı mesafede olan ve tüm kulüplerin sorunlarını tek sorun olarak kabul eden Denizli ASKF, ne yazık ki bu haber veya haberlerde birileri tarafından taraflı davranan, takım koruyan ve talimatlara uymayan bir kurum gibi gösterilmeye çalışılmasından dolayı bu açıklamaya gerek duyulmuştur.
Yapılan paylaşımlarda dile getirilen konuyla ilgili önemli huşular aşağıdaki gibidir.

İLGİLİ FUTBOL TALİMATINDA AÇIKLANDIĞI ÜZERE:

1-Lisans tahrifatı, uygunluk belgeleri üzerindeki tahrifat, lisanstaki fotoğrafın değiştirilmesi v.b. konularda yazılı/sözlü bir itiraz olduğunda, hakem tarafından, bu kişi veya kişilerin kimlik kontrolü yapılarak fotoğrafı, müsabaka hakemi ile birlikte çekilir. Hakem bu fotoğrafı, itiraz; müsabakanın ilk yarısında yapılıyorsa devre arasında, ikinci yarısında yapılıyorsa müsabaka sonunda çektirir. İtiraz
edilen futbolcu oyuncu değişikliği yapılarak oyundan alınıyorsa, hakem fotoğrafı oyuncu değişikliği anında çektirir. Fotoğraf çektirilemediği takdirde hakkında itiraz edilen futbolcunun lisansındaki fotoğraf ile kimlik bilgilerinin karşılaştırılması yapılır. Hakem bu inceleme sonucu kanaatini raporuna yazar. Kimlik kontrolü yaptırmaktan veya fotoğraf çektirmekten kaçınıldığı takdirde bu durum hakem tarafından raporunda belirtilir.
Bu eyleme iştirak eden ilgili futbolcular, müsabaka isim listesinde adı soyadı yazılı yöneticiler, görevliler ve ilgili kulüp AFDK’ya sevk edilir.
(İlgili Muhatap Kulüp başkanı tarafından Lisans kontrollerinin bizzat yapıldığı itiraz konusu her hangi bir belge ve benzeri delil Denizli ASKF ye verilmemiştir.)

2- İtiraz eden kulüp yetkilisinin, müsabaka isim listesine “itirazının olmadığı” imzasını atması yeni bir itiraza engel teşkil etmez. Belgelerin haksız kullanımı eylemine TFF yetkilileri, Amatör İşler Kurulu Üyeleri, ASKF Başkanı ve Futbol İl Temsilcisi bizzat tanık olduğunda raporunu tutar. Hakem ile birlikte resim çektirilememesi ve kimlik kontrolü yaptırılamaması halinde, görüntü kayıtları v.b., ilgili maça ait olduğu kanıtlanmak kaydı ile AFDK’ca değerlendirilir.
(İlgili Muhatap Kulüp başkanı tarafından itirazının olmadığı” imzasını atması yeni bir itiraza engel teşkil etmez” talimatına rağmen itiraz
konusu her hangi bir belge ve benzeri delil Denizli ASKF’ye verilmemiştir.)

3-Futbol Müsabaka Talimatı’nın 23/1 maddesinin atıfta bulunduğu (FMT) 22/g bendinin amatör futbolda uygulanması aşağıdaki gibidir. “Kullanılan lisansın sahte olması, ya da üzerinde yapılan tahrifatın herhangi bir usulle tespiti halinde; itiraz, müsabakanın oynandığı tarihten itibaren yedi (7) gün içinde ve itiraz harcı yatırılarak AFDK’ya yapılır.” (İlgili Muhatap Kulüp başkanı tarafından “Kullanılan lisansın sahte olması, ya da üzerinde yapılan tahrifatın herhangi bir usulle tespiti halinde; itiraz, müsabakanın oynandığı tarihten itibaren yedi (7) gün içinde ve itiraz harcı yatırılarak AFDK’ye yapılır” talimatına rağmen yedi (7) günlük süre içinde itiraz konusu her hangi bir
belge ve benzeri delil Denizli ASKF ye verilmemiştir)
Talimatların kulüplere açıklanması, Denizli ASKF’ye uygulaması Kulüplere doğru ve yanlış uygulanması ise süresi içinde itiraz edilmesi durumunda AFDK yetkisindedir.

DENİZLİ AMATÖR SPOR KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR