Türkiye Futbol Federasyonu’nun 27 Mayıs 2020 tarihinde amatör liglerle ilgili bildirmiş olduğu geçici karar sonrasında Federasyonumuz kulüplerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına yoğun bir çalışma ve çaba sarf etmiştir.

Bu çalışmalar sonrasında 2 Haziran 2020 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’na liglerle ilgili önerilerimizi resmi yazıyla iletmiştik. İlgili çalışmalar daha önce spor medyası gündeminde de yer alan 2. Amatör Küme ve 1. Amatör Küme Liglerinin 2020-2021 Futbol sezonu için birleşmesini de kapsamaktaydı. Birleşme fikri daha hiçbir yerde gündemde yer almıyorken bu konuda ki çalışmalar Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu öncülüğünde oluşmuştur.

TFF Amatör İşler Kurulunun 23 Haziran 2020 tarihli toplantısında da çalışmalarımızın sonucunu almış bulunuyoruz. Federasyondan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştır;

1) Aşağıda isimleri yazılı 23 ilin 2020-2021 sezonunda, Pandemi nedeniyle yarım kalan 2. amatör liglerinin 1. amatör Ligleri ile birleştirilmesine. Bu illerin 2021-2022 sezonunda 2. Amatör liglerinin yeniden oluşturulmasına,

ANKARA, ANTALYA, AYDIN, BURDUR, ÇANAKKALE, DENİZLİ, EDİRNE, ESKİŞEHİR, MERSİN, İZMİR, KASTAMONU, KAYSERİ, KONYA, KAHRAMANMARAŞ, MALATYA, MANİSA, RİZE, SAMSUN, ZONGULDAK, KIRIKKALE, BATMAN, YALOVA ve DÜZCE,

2) Aşağıda isimleri yazılı 11 ilin Pandemi nedeniyle tamamlanamayan 1. Amatör ligleriyle ilgili Futbol İl Tertip Komitelerinin, Amatör İşler Kuruluna bildirmiş oldukları bir üst lige çıkan takımlarla ilgili önerilerinin kabul edilmesine,

ANKARA, ÇANAKKALE, DENİZLİ, EDİRNE, GAZİANTEP, HATAY, MERSİN, KIRKLARELİ, KONYA, SAKARYA ve SAMSUN

İlgili karar sonucunda 2020-2021 futbol sezonunda 2. Amatör Küme Ligi 1. Amatör Küme Ligiyle birleştirilerek oynatılacaktır. Ligin oluşumuyla ilgili detaylı bilgi federasyonumuz tarafından ileri bir tarihte kulüplerimize duyurulacaktır.

1. Amatör Küme Liginde yer alan takımlarımızın Süper Amatör Lige yükselmeleriyle ilgili karar ise Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 25.06.2020 tarihinde Bölgesel Amatör Lig ile ilgili yapılacak olan toplantı sonrasında Futbol İl Temsilciliğiyle birlikte belirlenecek, ilgili karar yine önümüzde ki günlerde kulüplerimize tebliğ edilecektir.

Hassasiyetle belirtmek isteriz ki Federasyonumuz kulüplerimizin sıkıntılarını, taleplerini ve onların sıkıntılarını giderecek çözüm önerilerini her zaman öncelik olarak görmektedir. Bu güne kadar konuyla ilgili bir açıklama yapılmaması, kamuoyunda gündem yaratmak yerine kulüplerimizin sıkıntılarını gidermeye yönelik yoğunlaşmamızdan kaynaklıdır.

Bilinmelidir ki Federasyonumuzun ve kurullarının felsefesi boş vaatlerle günü kurtarmak değil, kalıcı çözümlerle geleceği kurtarmak üzerine kuruludur.

ASKF’lerimizin önerilerini gündeme getirerek bu konuda ki çözüm imkanını sağlayan TFF Başkan Vekili ve TASKK Genel Başkanımız Ali Düşmez’e ve ilgili kararda emeği bulunan TFF Amatör İşler Kurulu Üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu