Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör ve 1. Amatör Lig ile ilgili nihai karar, TFF Sağlık Kurulu ile Bilim Kurulu’nun vereceği raporun ardından belli olacaktır. Denizli olarak BAL ve Yerel amatör liglerinin oynanmasından yanayız. Ancak nihayetinde ilgili karar TFF Sağlık Kurulu ile Bilim Kurulu raporları ve önerileri doğrultusunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilecektir.

Bir belirsizlik gibi görünse de Yılda 120 bin müsabakayı oynatma başarısı gösteren ASKF’ler , Futbol il temsilciliği ve Tertip komitelerimiz şartlar olgunlaşırsa tekrardan müsabakaların oynanması için hazırdır.

Dünya ve ülkemiz genelinde hüküm süren pandemi durumuna göre TFF müsabakaların oynanması yönünde bir dizi kararlar alacaktır. Sayın Genel Başkanımız Ali Düşmez müsabakaların oynanması ile ilgili yoğun çaba sarf etmektedir.

Futboldan evine ekmek götüren on binlerce amatör futbolcu ve teknik adamlar, hakemler, saha komiserleri ve bir çok görevli durumuna bakılınca, oynanması yönünde talepleri haklıdır.

Ancak bugün başlanması, salgının daha olumsuz bir hale gelmesi durumunda, liglerin durdurulması ya da yok sayılması gibi ayrı bir kaos oluşturacaktır. Görünen o ki ; profesyonel müsabakaların oynanmasında bile sorunlar yaşanır iken ve bazı müsabakaların oynanmaması gerçeğinden hareketle, Amatör müsabakaların Ocak ayından önce başlaması pek mümkün gibi durmuyor.

Şahsımın da yönetiminde bulunduğu amatör kurulun bütün üyelerinin amatör futbolcu ve teknik adamların, hakemlerin, saha komiserlerinin ve diğer görevlilerin sıkıntılarına son verilmesi için ve bir çok ilin tek sosyal aktivitesi durumunda olan BAL ve Yerel amatör müsabakalarının oynanması yönünde görüş birliğinde olduğu bilinmelidir.

Sonuç olarak ; beklentimiz hepimizin alacağı tedbirlerle bir an önce salgının önüne geçilmesi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, TFF Sağlık Kurulu ve her il hıfzıssıhha kurullarının görüşleri doğrultusunda liglerin oynanması yönünde gerekli izinlerin verilmesidir.

TFF Başkan Vekili, Amatör Kurul Başkanı Ali Düşmez  gerekli kurullarla yaptığı ve yapacağı görüşmeler sonucunda konu ile alakalı gerekli açıklamayı en kısa zamanda yapacaktır.

Feyyaz CEŞEN

TFF Amatör İşler Kurul Üyesi

Denizli ASKF Başkanı