Dünyanın ve ülkemizin koronavirüs ile mücadele ettiği ve olağanüstü bir durumun yaşandığı bu günlerde amatör liglerle konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla ilgili halen Denizli ASKF Yönetim Kurulu Üyeliği görevi devam eden Ayşe Sarıkaya’nın sosyal medya üzerinden yapmış olduğu talihsiz açıklamalar sebebiyle Federasyonumuza cevap verme zorunluluğu doğmuştur.

Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ülkemizde de yaşamın bir çok bölümünde kısıtlama getirilmesi mecburiyeti oluşturmuştur. Bu sebeple devam etmekte olan amatör liglerimizin faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştık.

Türkiye Futbol Federasyonu mevcut durumları göz önünde bulundurarak 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü amatör liglerimiz ile ilgili kararını Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu aracılığıyla illerdeki tüm ASKF’lere bildirmiştir. Bu kararla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanlış bilgilerle yönlendirmeye çalışan Ayşe Sarıkaya’nın ifadelerine ithafen;

1- 12 yıldır Yönetim Kurulumuzda yer alan Ayşe Sarıkaya’nın amatör futbol müsabakalarıyla ilgili kararın Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verildiğini bilmeyip, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nca verildiğini düşünmesi ve bunu beyan etmesi, federasyonumuz için yeterince bilgi ve birikime sahip olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu konuları sözde ekibiyle değerlendirip ardından açıklama yapması kendisi gibi ekibinin de amatör futboldan ne derece uzak olduğunu gözler önüne sermektedir.

2-Amatör Futbol Müsabakalarıyla ilgili alınan karar için; TASKK Yönetim Kurulumuzun video konferans yoluyla yapmış olduğu toplantıda Yönetim Kurulu Üyelerinin görüşleri, Türkiye futbol Federasyonuna iletilmek üzere alınmıştır. İlimiz ile ilgili olarak Federasyonumuza ulaşan tüm kulüplerimizin talepleri eksiksiz olarak TFF Başkan Vekilliği görevinde de bulunan TASKK Genel Başkanımız Ali Düşmez’e, Federasyon Başkanımız Feyyaz Ceşen tarafından iletilmiştir. Bu talepler arasında liglerin oynanmamasını isteyen kulüplerimiz olduğu gibi, liglerin Temmuz ayı içerisinde kaldığı yerden devam etmesini isteyen kulüplerimizin talepleri de vardır. Sonuç olarak alınan kararın olumlu ya da olumsuz yönleri hiç bir şekilde göz önünde bulundurulmayarak sadece seçim malzemesi olacak bir şekilde kullanılması amatör spor camiamızın bir ferdine yakışacak bir davranış değildir. Yapılan açıklama son derece talihsiz, yanlış bilgiler içeren,kirli bir oyunun parçasıdır.

3-Ülkemizde profesyonel ve amatör futbolla ile ilgili tüm kararlar Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınır. Amatörlerle ilgili alınan karar Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na iletilir ve illerde de bu kararların uygulayıcısı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarıdır. Aynı şekilde amatör kulüplerin sorunları ve talepleri önce TASKK’a oradan da TFF’ye iletilmektedir. Bu işleyişi bile bilmekten aciz olan kişilerin 1 milyonu aşkın nüfusu ve 150’ye yaklaşan kulüp sayısıyla yüzbinlerce kişiden oluşan ve büyük bir aile olan amatörleri yönetmeye talip olması da düşündürücüdür.

4-Yine Ayşe Sarıkaya’nın açıklamalarında 12 yıldır yöneticiliğini yaptığı kurumun adının bağlı olduğu “Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu”nun adını bile yanlış yazarak basında ve sosyal medyasında değerli kulüp başkan ve yöneticilerimiz ile paylaşması düşündürücüdür. Bilinmelidir ki bizler dün olduğu gibi bugünde,  yarında amatör sporumuzun sıkıntılarının giderilmesi için elimizi taşın altına koyarak, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Amatör sporun sorunlarını gidereceğini beyan eden ancak yaşanılan gelişmeleri sadece seçim malzemesi olarak kullanan Ayşe Sarıkaya’nın talihsiz açıklamalarını kınıyor, spor camiasının bu tür açıklamalara itibar etmemesini önemle rica ediyoruz.

Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu