66 ilden 109 takımın katılımı ile 20 Mayıs 2015 tarihinde başlayan U16 Türkiye Şampiyonasında oynanan birinci ve ikinci kademe müsabakaları sonunda 4 takım finale katılma hakkı kazandı.

Finalist takımlar olan Bağlarbaşıspor (İstanbul), Elazığspor,  Karaderespor (Trabzon) ve Lüleburgazspor (Kırklareli) takımlarının katılacağı U16 Türkiye Şampiyonası kura çekimi 19 Haziran 2015 tarihinde Samsun’ da yapılacak. Kura çekimi sonrası oluşacak eşleşme ile 20 Haziran 2015 tarihinde yarı final, 21 Haziran 2015 tarihinde final ve üçüncülük müsabakaları oynanacak.

 

2014 – 2015 SEZONU

      U16 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI FİNALİ STATÜSÜ

 
 
1-    2014 – 2015 sezonu U16 Türkiye Şampiyonası Final müsabakaları 20 – 21 Haziran 2015tarihlerinde SAMSUN’da oynanacaktır. Müsabakaların teknik toplantısı ve kura çekimi                     19 Haziran 2015 tarihinde saat 18.30’da Samsun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu Yanı Atakum/SAMSUN adresinde yapılacaktır.
2-      U16 müsabakalarında 1999 ve daha sonra doğmuş olan futbolcular oynayabilirler.
3-  Müsabakaların süresi 2×40=80 dakikadır. Müsabakalar tek maçlı eleminasyon şeklinde oynanacaktır. Normal sürenin beraberlikle bitmesi halinde müsabaka 10’ar dakikalık iki devre halinde uzatılır. Uzatma süresinde de beraberlik bozulmazsa seri penaltı atışları ile kazanan takım belirlenir. U16 kategorisinde yedek oyuncu sayısı 7, oyuncu değişikliği sayısı 5’dir.
4-    Final müsabakalarına katılan her takımımıza Federasyonumuzca 2.500 TL tutarında katkı payı verilecektir. Katkı payları, takımlar müsabakalardan sonra Ek: 1’de örneği görülen dilekçelerini Futbol Federasyonuna gönderdikten sonra kulüp adına açılmış olan banka hesaplarına gönderilecektir. Kulüpler katkı payı ücretlerini en geç 30 Eylül 2015 tarihine kadar alabileceklerdir. Bu tarihe kadar katkı payı dilekçelerini gönderip paralarını talep etmeyen kulüplere bu tarihten sonra ödeme yapılmayacaktır.
Müsabakalara gelmeyen, müsabakaları tamamlanmadan grup merkezinden ayrılan, sahte sporcu oynattığı TFF’ce tespit edilen, kupa törenine katılmayan ve müsabakalarda olay çıkartan takıma katkı payları ödenmeyecektir.
5-      Final müsabakalarına katılacak takımların isimleri kulüp alfabetik olarak aşağıdadır.
1-      BAĞLARBAŞISPOR (İSTANBUL)
2-      ELAZIĞSPOR
3-      KARADERESPOR (TRABZON)
4-      LÜLEBURGAZSPOR (KIRKLARELİ)
       Final Müsabakaları Kura Çekimi
       Final müsabakalarının kura çekimi şu şekilde yapılacaktır.
Finalist 4 takım kulüp alfabetik sırasına göre sıra çekim kurasını çekerler.
Sıra çekim kurasına göre de takımlar eşleşme kuralarını çekerler.(1,2,3,4)
      20 Haziran 2015 – Birinci müsabaka (1 – 2)
      20 Haziran 2015 – İkinci müsabaka   (3 – 4)
      21 Haziran 2015 – (1– 2) mağlubu ile (3 – 4) mağlubu üçüncülük müsabakası
      21 Haziran 2015 – (1– 2) galibi ile (3 – 4) galibi birincilik müsabakası
 
6-  Müsabakalarda; Futbol Müsabaka, Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer, Futbol Disiplin Talimatları ile 2014– 2015 sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar ve Beynelmilel Oyun Kuralları uygulanacaktır.
            7-    Müsabakalarda Futbolcuların lisanslarının ibraz edilmesi zorunludur. Lisanslarını ibraz edemeyen takımların müsabakaları hakem tarafından oynatılmaz. Bir itiraz halinde Federasyon Temsilcileri futbolcuların kimlik kartlarını (Nüfus cüzdanı veya pasaport) isteyebilir. Kimlik kartı ibraz edilmemesi halinde müsabaka oynatılır ama isim listesini imzalayan yönetici Disiplin Kuruluna sevk edilir. Müsabakaların sonunda itiraz edilen futbolcuların lisanslarına el konulur. Amatör İşler Müdürlüğüne gönderilen lisans ve itiraza neden olan futbolcuların kimlik belgesinin Amatör İşler Müdürlüğüne ibraz edilmesinin ardından yapılan inceleme sonucu itiraz karara bağlanır.
   8-  Birinci ve İkinci Kademedeki kulüp bilgi formu listesinin dışında kadrolarında yer verecekleri futbolcuların listesini bağlı oldukları Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüğü’ne onaylattıracaklardır. Onaylattıkları ek kulüp bilgi formlarının bir nüshasını bağlı oldukları Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüklerine, bir nüshasını da lisanslarla birlikte grup müsabakasını oynayacakları Final müsabakalarının teknik toplantısında Federasyon Temsilcilerine vereceklerdir. Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüğü’nce onaylanan listelerde ismi olmayan futbolcular kesinlikle oynayamaz.
 
 9-   Hakem tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen futbolcular idari tedbirli olup haklarında gerekli işlem yapılmak üzere bilahare Amatör Futbol Disiplin Kuruluna sevk edilirler. Müsabakalarda oyun kurallarının ihlali nedeniyle hakem tarafından kırmızı kartla oyundan ihraç edilen futbolcularla, iki sarı kartlık eylemi nedeniyle oyundan ihraç edildiği hakem raporunda yazılı olan futbolcular ihraç edildikleri müsabakadan sonraki ilk resmi maçtan sonra takımlarında oynayabilirler. Bu durum Federasyon Temsilcisi tarafından ilgili kulüplere yazılı olarak bildirilir.
 
     10- Müsabaka müddeti dışındaki (Müsabakadan önce, devre arası ve müsabakadan sonra) eylemleri nedeniyle yönetici, antrenör, futbolcu ve diğer ilgililere grup merkezindeki Federasyon Temsilcileri İDARİ-TEDBİR koyma yetkisine sahiptirler. İDARİ-TEDBİR konulanlar tedbir tarihinden sonraki müsabakalarda takımlarında yer alamazlar ve bilahare Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilirler.
 
 11- Final müsabakalarına mazeretsiz olarak katılmayan, kura çekimi yapıldıktan sonra tayin ve ilan olunan saatte müsabakaya gelmeyen veya müsabakayı terk eden anlaşmalı müsabaka yapıldığı TFF’ce karara bağlanan, lisans sahteciliği yapıldığı ve başkasına ait lisansla bir başka futbolcunun oynatıldığı tespit edilen takım hakkında Futbol Müsabaka Talimatı hükümleri uygulanmakla birlikte ayrıca bu takımlar bir sonraki yıl U16 Türkiye Şampiyonasına katılamazlar.
 
12- 2014-2015 sezonu U16 Türkiye Şampiyonası 1.Kademe müsabakalarında grup birincisi olarak 2.Kademe müsabakalarını oynamaya hak kazanan takımların, 1.Kademe müsabakasında disiplin cezası alan futbolcuları bu cezalarını kendi illerinde oynanan bir başka kategoride çekemezler. 1.Kademede alınan ve 1.Kademede tamamlanmayıp kalan cezalar 2.Kademede çekilir. Aynı şekilde 2.Kademede disiplin cezası olan futbolcular kalan cezalarını final müsabakalarında çekerler.
 
13- Müsabaka anında, devre arası ve müsabaka sonrası takımlardan birinin, rakip takımın bir veya birkaç futbolcusunun başkasına ait lisansla oynadığına dair bir itirazı olduğunda, bu kişi veya kişilerin kimlik tespiti yapılması zorunlu olup fotoğrafı müsabaka hakemi ile birlikte çekilir. Bu işlemlerin yapılmasında ilgili kulüp yöneticileri yardımcı olacaklardır. Kimlik tespiti yaptırmaktan ve fotoğraf çektirmekten kaçınıldığı takdirde bu durum müsabaka hakemi ve Federasyon Temsilcileri tarafından rapor edilir. Müsabaka sonrası bu itiraz Federasyon Temsilcilerinin incelemesi sonucu karara bağlanır.
 
 14- Müsabakalara katılan takımlar yapacakları itirazlar için Futbol Müsabaka Talimatı hükümleri gereğince 200 TL. depozitoyu süresinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun Türkiye Garanti Bankası A.Ş 1.Levent Ticari Şube Müdürlüğü 186-6297253 no.lu hesabına (İBAN NO:TR62 00062000 1860 0006 297253) yatırmak zorundadırlar. İtiraz ile ilgili belgeler ile depozito makbuzunun ibraz edilmemesi halinde itirazlar işleme konulmaz.
15-  Müsabaka anında, devre arası ve müsabakanın bitiminde takımların birinin, rakip takımının bir veya birden çok futbolcusunun, başkasına ait lisansla oynadığına, lisansta tahrifat yapıldığına v.b. konularda bir itiraz yaptığında yatırmaları gereken depozito miktarı olan 200 TL.’yi her futbolcu için ayrı ayrı yatırmaları gerekir.
        
Örneğin; 3 futbolcu için itiraz yapan takım 200 TL x 3 = 600 TL. depozito yatıracaktır.
 16-  Müsabakaların çim ve sentetik yüzeyli çim sahalarda oynanabileceği göz önüne alınarak takımların her türlü saha içinde uygun ayakkabı getirmeleri gerekmektedir.
        Müsabakalarda her iki takım birbirinden farklı renk veya dizaynda iki takım forma getirmek zorundadır. Forma, şort, kaleci kazağı ve tozluk örnekleri teknik toplantıya getirilecek, yapılacak eşleşmeye göre karşılaştırılacak ve belirlenen örnek müsabakada kullanılacaktır.
    17-  U16 Türkiye Şampiyonası müsabakalarında görevlendirilecek Hakemler ve görevlendirilecek Gözlemcilere ödenecek ücretler Türkiye Futbol Federasyonunca AFYS sistemi üzerinden ödenecektir.
      
    18-  Müsabakalarda görevlendirilecek personel ücretleri Türkiye Futbol Federasyonunca ücret  bordrolarını düzenleyip gönderen ilgili kuruluşun banka hesabına gönderilir.  Aynı sahada üst üste oynanan iki müsabakaya bir seans ücreti ödenir. Sağlık Görevlisi ve Saha Komiserleri bu hükmün dışında olup onlara her maça bir seans ücreti ödenir. Görevli personel sayısı Federasyon Temsilcisi dahil 10’u geçemez. Ayrıca 6 (altı) top toplayıcı görevlendirilir.
 
 
… TÜM TAKIMLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ ….
 
EK: 1
(………………………………..…………………….……………………..)
Kulüp Adı
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU
(Amatör İşler Müdürlüğüne)
ANKARA
            2014 – 2015 Sezonu U16 Türkiye Şampiyonası Final Müsabakalarına ………………………………………………………. Grup Merkezinde katıldık.
            Kulübümüze Türkiye Futbol Federasyonunca verilecek olan 2.500 TL. Final Müsabakalarına katılım katkı payı bedelini kulübümüz adına açılmış olan …………………………………………………. Bankası ………………………………. Şubesi ……………………… nolu hesaba havale edilmesini arz ederim.
            Saygılarımızla.
                                                                                                          Kulüp Yetkilisi
                                                                                     Adı – Soyadı
                                                                                                               Görevi
                                                                                                         Tarih-Kaşe-İmza
 
Kulüp İrtibat Telefonu: ………….………..…………..
NOT: Bu dilekçe spor kulübünün başlıklı kağıdına yazılacaktır. Banka hesap numarası kesinlikle kulüp adına açılmış olmalıdır.
Amatör İşler Müdürlüğü Fax: 0 312 473 45 01